Pravidlá stolného futbalu

Stolný futbal je obľúbenou hrou v mnohých podnikoch. Iste ho poznáte aj pod názvom kalčeto. Mnohí si však tento nevýherný hrací automat zaobstarali aj domov. Je to totiž hra, ktorá prináša vzrušenie a radosť všetkým vekovým kategóriám. Spoločnosť FOSA ponúka prenájom kalčeta pre podniky už pätnásť rokov. Našou hlavnou prednosťou je zvýšenie zábavy a výnosu vďaka spoľahlivým automatom a rýchlemu servisu. Poďte sa s nami pozrieť na to, aké pravidlá je potrebné dodržiavať pri hraní kalčeta.

Pravidlá stolného futbalu

detail stolu na calcetto

Stolný futbal je zväčša hrou pre štyroch ľudí – dvoch útočníkov a dvoch obrancov. Samozrejme, je možné hrať aj jeden na jedného, traja na troch alebo štyria na štyroch. Obranca má na starosti brankára a obrannú radu, ktorú tvoria dve figúrky. K útočníkovi patrí stredová rada s piatimi figúrkami a útočná rada s troma.  Cieľom hry je dať súperovi čo najväčší počet gólov. Pred začatím hry si zúčastnené strany hodia mincou. Víťaz zvolí stranu, strany sa po každej hre striedajú. Do jednej hry patrí väčšinou 9 až desať loptičiek. Často sa tiež hrá na určitý počet víťazných gólov.

Ako začína hra?

Hra sa začne vhodením loptičky do hracieho poľa. Táto úloha prislúcha strane, ktorá vyhrala vo vyššie spomenutom losovaní. Ďalej vždy podáva strana, ktorá dostala gól. Vhádzajúci súťažiaci môže ovplyvňovať  dráhu loptičky. Zakázaná nie je ani rotácia. Gól sa zaratáva až vtedy, keď sa vhodená loptička dotkla hracích figúrok. Okrem toho sa loptička musí dotknúť hracej plochy ešte pred tým, ako je s ňou hrané. Z toho vyplýva, že gól nemôže padnúť z prvého dotyku, ale až po prihrávke.

Ako hra prebieha?

Po vhodení do hry zostane loptička na stole, pokiaľ sa s ňou hrá alebo kým nepadne gól, prípadne, pokiaľ nie je loptička prehlásená za mŕtvu. Mŕtvou je vtedy, ak sa zastaví na stole a nie je v dosahu žiadneho z hráčov. Počas súťaženia hráči smú využívať len tyče, ktoré prislúchajú ich hernej pozícii. Striedanie útočníka a obrancu v jednej hre nie je dovolené. Vystriedanie je možné až po dokončení celej hry. Pretáčanie tyčami o viac ako 360 stupňov je zakázané. To však väčšina hráčov nevie. Je potrebné sa však tomu vyvarovať, pretože ide o amatérizmus.

S nami je prenájom nevýherného automatu jednoduchý a nevyžaduje si vstupný poplatok. Okrem toho vám ho privezieme, nainštalujeme. Prvotriedny a rýchly servis je u nás samozrejmosťou.