Elektronické šípky sa tešia veľkej obľube

Elektronické šípky sa v prevádzkach tešia veľkej obľube

Šípky všetci poznáme ako zábavnú hru, ktorá sa hrá predovšetkým Cez víkendy sa elektronické šípky v podniku nezastaviav krčmách a baroch pri popíjaní piva. Čo však možno mnohí netušia je, že elektronické šípky sú klasifikované ako vrcholový šport, podobne ako futbal či hokej a tešia sa veľkej obľube v našich pohostinstvách. Veď predsa nikto nikdy nemôže vedieť, či sa z takej krčmovej zábavky raz nestane šport, ktorému by ste sa mohli venovať aj profesionálne.

Málokto totiž vie, že šípky sa radia medzi prestnostné športy, ako biliard či lukostreľba. Existujú dokonca turnaje či medzinárodné majstrovstvá v hode šípkami. Šípky sú jednoducho šport, ktorý má bohatú a hlboko zakorenenú tradíciu.

Čo to elektronické šípky vlastne sú

Šípka sa skladá zo štyroch častí: z hrotu, telíčka, násadky a letky. Hroty môžu byť plastové alebo oceľové. Keď hádžeme šípkou, držíme ju za telíčko. V ňom sa nachádza ťažisko, ktoré je buď uprostred (barrel), vpredu (torpédo), alebo po celej dĺžke šípky (straight). Telíčko obsahuje závity na hrot a násadku. Tá je z plastu alebo z kovu a na jej konci sú letky, vyrobené z plastových fólií, nylonu či polyesteru.

Klasické drevené alebo novšie elektronické terče

Šípky rozdeľujeme do dvoch kategórií – Steely a Softy. Ich rozdelenie závisí od druhu šípok a terča, do ktorého sa hádžu. Steelové šípky sú z ocele a hádžu sa do sisalového alebo textilného terča. Softové šípky sú ľahšie, z plastu a hádžu sa do elektronického terča. Elektronické terče v súčasnosti pomaly nahrádzajú klasické a tešia sa čoraz väčšej obľube medzi návštevníkmi barov či pohostinstiev.

Druhy elektronických terčov nevýherných automatov

Poznáme dva druhy elektronických terčov. Pre začiatočníkov a rekreačných hráčov je ideálny trojriadkový terč. Športový dvojriadkový terč je určený pre profesionálnych hráčov a skúsených šípkarov a má originálnu turnajovú veľkosť.

Z krčmy rovno pred milióny divákov

Aby sme vás trošku namotivovali, ukážeme vám jeden príklad, ako sa z typicky krčmového rekreačného hráča šípok stal svetovo uznávaný profesionál. Pôvodne elektrikár Rob Cross sa zaradil medzi šípkarsku špičku za pomerne krátku dobu a dnes zarába milióny v preplnených fanúšikovských arénach. Takže, ak vás bavia šípky a máte trochu talentu, húževnatosť, vôľu či nadšenie pre vec, hor sa do toho! Možno aj z vás sa raz stane hviezda a aj vy budete rozprávať, ako ste sa z pohostinstva presunuli priamo do sveta profesionálnych šípkarov. Veď predsa, človek nikdy nevie.